Entity Taxonomy (1.0.1) - en to pl translation catalogue (204 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Value
pl: Wartość

en: List
pl: Lista

en: Description
pl: Opis

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Edit
pl: Edytuj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Weight
pl: Waga

en: The configuration options have been saved.
pl: Konfiguracja została zapisana.

en: root
pl: główny

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: Depth
pl: Głębokość

en: Feed
pl: Zasób

en: Name
pl: Nazwa

en: Save
pl: Zapisz

en: View
pl: Widok

en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: Add term
pl: Dodaj termin

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: vocabularies
pl: słowniki

en: term
pl: termin

en: All
pl: Wszystko

en: Page
pl: Strona

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika

en: Vocabulary name
pl: Nazwa słownika

en: Term
pl: Termin

en: Term ID
pl: Identyfikator terminu

en: Desc
pl: Malejąco

en: node
pl: zawartość

en: No terms available.
pl: Brak terminów.

en: Uncategorized
pl: Nieskategoryzowane

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Updated date
pl: Data aktualizacji

en: Edit term
pl: Edycja terminu

en: Created new term %term.
pl: Utworzono nowy termin %term.

en: Deleted term %name.
pl: Usunięto termin %name.

en: Delete term
pl: Usuń termin

en: List terms
pl: Wyświetl terminy

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
pl: Usunięcie terminu spowoduje nieodwracalne usunięcie także wszystkich elementów podrzędnych w stosunku do niego.

en: Parent term
pl: Termin nadrzędny

en: Parent terms
pl: Nadrzędne terminy

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Add vocabulary
pl: Dodaj słownik

en: Edit vocabulary
pl: Edycja słownika

en: Created new vocabulary %name.
pl: Utworzono nowy słownik %name.

en: Updated vocabulary %name.
pl: Zaktualizowano słownik %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
pl: Czy na pewno usunąć słownik %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
pl: Usunięcie słownika spowoduje nieodwracalne usunięcie wszelkich jego terminów.

en: Deleted vocabulary %name.
pl: Usunięto słownik "%name".

en: Global
pl: Globalne

en: Add terms
pl: Dodaj terminy

en: Updated term %term.
pl: Zaktualizowano termin %term.

en: Values
pl: Wartości

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Selection type
pl: Typ wyboru

en: No name
pl: Brak nazwy

en: Node count
pl: Liczba węzłów

en: About
pl: O stronie

en: vocabulary
pl: słownik

en: No vocabularies available.
pl: Brak słowników.

en: Relations
pl: Relacje

en: Display type
pl: Wyświetl typ

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
pl: Umożliwia kategoryzowanie i etykietowanie zawartości.

en: Autocomplete
pl: Autouzupełnianie

en: Is one of
pl: Jeden z

en: Uses
pl: Używa

en: Post date
pl: Data publikacji

en: Updated year + month
pl: Rok i miesiąc aktualizacji

en: Updated year
pl: Rok aktualizacji

en: Updated month
pl: Miesiąc aktualizacji

en: Updated day
pl: Dzień aktualizacji

en: Updated week
pl: Tydzień aktualizacji

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pl: Termin nadrzędny wobec wybranego. Może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli słownik umożliwia wybór więcej niż jednego terminu nadrzędnego.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pl: Głębokość terminu odnosi się do jego miejsca w hierarchii terminów. Dla przykładu, jeśli mamy termin "owoc" i względem niego podrzędny termin "jabłko", a głębokość wynosi 1 (lub więcej), to wyszukanie terminu "owoc" spowoduje otrzymanie węzłów przypisanych zarówno do samego terminu "owoc", jak i do terminu "jabłko". W przypadku wartości ujemnej porządek ten zostaje odwrócony - wyszukanie terminu "jabłko" spowoduje uwzględnienie węzłów przypisanych do terminu "owoc", o ile głębokość wynosi -1 (lub mniej).

en: No vocabulary
pl: Brak słownika

en: Link this field to its term page
pl: Z odnośnikiem do strony terminu

en: Limit terms by vocabulary
pl: Wybieraj terminy tylko z określonych słowników

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pl: Wybierz, który ze słowników ma wyświetlać terminy.

en: Dropdown
pl: Lista rozwijana

en: Show hierarchy in dropdown
pl: Drzewko wewnątrz listy rozwijanej

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pl: Wybrano nieprawidłowy słownik. Proszę go zmienić.

en: Select terms from vocabulary @voc
pl: Wybierz terminy ze słownika @voc

en: Select terms
pl: Terminy

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Allow multiple values
pl: Zezwalaj na wielokrotne wartości

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
pl: Wartość logiczna pokazująca czy to tłumaczenie powinno być uaktualnione.

en: Reset to alphabetical
pl: Uporządkuj alfabetycznie

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
pl: Terminy wyświetlane są w kolejności rosnącej według ich wagi.

en: Weight value must be numeric.
pl: Waga musi być wyrażona liczbą.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
pl: Czy na pewno przywrócić alfabetyczną kolejność terminów słownika %title?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
pl: Przywrócenie pierwotnych ustawień słownika spowoduje alfabetyczne uporządkowanie wszystkich jego elementów.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
pl: Przywrócono alfabetyczną kolejność terminów słownika %name.

en: The name of the term.
pl: Brak aktywnych kategorii

en: Translation needs update
pl: Tłumaczenie wymaga aktualizacji

en: The weight of this term in relation to other terms.
pl: Waga tego terminu w stosunku do innych terminów.

en: Help text to display for the vocabulary.
pl: Objaśnienia dla formatu wyświetlania słownika.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
pl: Czy wewnątrz słownika są włączone powiązane terminy (0 = wyłączone, 1 = włączona).

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
pl: Rodzaj dozwolonej hierarchii wewnątrz słownika (0 = brak, 1 = pojedyncza, 2 = wielokrotna).

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
pl: Czy do węzła mogą być przypisane wielokrotne terminy z tego słownika (0 = wyłączone, 1 = włączone).

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
pl: Czy dla węzłów używających tego słownika terminy są wymagane (0 = wyłączone, 1 = włączone).

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
pl: Czy przypisywanie do dowolnych kategorii jest dozwolone w tym słowniku (0 = wyłączone, 1 = włączone).

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
pl: Waga słownika w stosunku do innych słowników.

en: Published status
pl: Status publikacji

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pl: Nazwa słownika, do którego należy termin.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pl: Służy do wyboru słowników, które mają się znaleźć wśród powiązań. Warto pamiętać, że każdy znaleziony termin to nowy rekord, stąd powiązanie to wykorzystywać najlepiej jest w przypadku pojedynczego słownika, którego każdy z terminów przypisany jest tylko do jednego węzła.

en: Term count
pl: Ilość terminów

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
pl: Istnieje możliwość przeorganizowania terminów w %capital_name przy pomocy interfejsu przeciągnij i upuść. Terminy podrzędne można grupować pod rodzicem poprzez przeciąganie terminu pod a następnie na prawo względem terminu nadrzędnego.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
pl: %capital_name zawiera terminy zgrupowane pod terminem nadrzędnym. Można przeorganizować terminy w %capital_name przy pomocy uchwytów do przeciągania i upuszczania.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
pl: %capital_name zawiera terminy z wieloma terminami nadrzędnymi. Przeciąganie i upuszczanie terminów z wieloma terminami nadrzędnymi nie jest możliwe. Ponowne włączenie przeciągania i upuszczania można osiągnąć poprzez edycję każdego terminu tak, aby posiadał on tylko jeden termin nadrzędny.

en: Administer vocabularies and terms
pl: Administrowanie słownikami i terminami

en: Vocabulary machine name
pl: Identyfikator systemowy słownika

en: Weight for added term
pl: Waga dodanego terminu

en: Asc
pl: Rosnąco

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pl: Identyfikator systemowy słownika, do którego należy termin.

en: Display error message
pl: Wyświetl komunikat błędu

en: Sticky status
pl: Status przyklejony

en: RSS category
pl: Kategoria RSS

en: Master
pl: Główny

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pl: Zaznaczenie tej opcji umożliwia użytkownikom wprowadzenie wielu wartości w formacie 1+2+3. Ze względu na ilość operacji JOIN, które byłyby wymagane, AND będzie trakowany jako OR w tym filtrze.

en: Load default filter from term page
pl: Załaduj domyślny filtr ze strony słownika

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pl: Zamień myślniki w adresie URL na spacje w wartości filtra nazwy terminu.

en: The term UUID.
pl: UUID terminu.

en: Representative node
pl: Węzeł reprezentacyjny

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pl: Pobiera pojedynczy węzeł reprezentacyjny dla każdego terminu, zgodnie z wybranymi kryteriami sortowania.

en: Content with term
pl: Zawartość z terminem

en: Relate all content tagged with a term.
pl: Powiąż wszystkie zawartości oznaczone terminem.

en: Multiple-value handling
pl: Obsługa wielu wartości

en: Filter to items that share all terms
pl: Filtruj do elementów, które współdzielą wszystkie pojęcia

en: Filter to items that share any term
pl: Filtruj do elementów, które współdzielą dowolny termin

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pl: Data w formacie WWRRMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pl: Data w formacie RRRRMM.

en: Date in the form of YYYY.
pl: Data w formacie RRRR.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pl: Data w formacie MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pl: Data w formacie DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pl: Data w formacie TT (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
pl: Konwertuj spacje w nazwach terminów na łączniki

en: Limit to vocabulary
pl: Ogranicz do słownika

en: Vocabulary language
pl: Język słownika taksonomii

en: The node revision ID.
pl: ID wersji węzła

en: The term ID.
pl: ID terminu.

en: The term language code.
pl: Kod języka kategorii.

en: Term Parents
pl: Terminy Nadrzędne

en: The parents of this term.
pl: Terminy nadrzędne tego terminu.

en: The date the term was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji terminu.

en: The time that the term was last edited.
pl: Czas ostatniej edycji terminu.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
pl: Słownik, do którego jest przypisany ten termin.

en: Existing term VID
pl: VID terminu

en: The term description.
pl: Opis terminu.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
pl: Identyfikatory ID terminów nadrzędnych.

en: The vocabulary ID.
pl: ID słownika.

en: The name of the vocabulary.
pl: Nazwa słownika.

en: The description of the vocabulary.
pl: Opis słownika.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
pl: Nazwy typów węzłów, które mogą być używane ze słownikiem.

en: Maintain index table
pl: Utrzymuj tabelę z indeksami

en: Override selector
pl: Nadpisz selektor

en: Number of terms per page
pl: Liczba terminów na stronie

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
pl: Czy zawartość powiązana z terminem taksonomii jest przyklejona.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pl: Czy zawartość powiązana z terminem taksonomii jest przyklejona.  Aby wyświetlić przyklejoną zawartość na początku listy należy ustawić porządek malejący.

en: The date the content related to a term was posted.
pl: Data dodania zawartości powiązanej z terminem.

en: Publish status
pl: Opublikuj status

en: Whether or not the content related to a term is published.
pl: Czy zawartość powiązana z terminem taksonomii jest opublikowana.

en: The source language from which this translation was created.
pl: Język źródłowy, w którym zostało wykonane tłumaczenie

en: The author of this translation.
pl: Autor tego tłumaczenia.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
pl: Czasu utworzenia tłumaczenia w formacie Unix timestamp.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
pl: Czas ostatniego zapisu tłumaczenia w formacie Unix timestamp.

en: Configuring displays and form displays
pl: Konfigurowanie formatów wyświetlania i wyświetlania formularzy

en: Managing vocabularies
pl: Zarządzanie słownikami

en: Managing terms
pl: Zarządzanie terminami

en: Classifying entity content
pl: Klasyfikacja zawartości encji

en: Adding new terms during content creation
pl: Dodawanie nowych terminów w trakcie tworzenia zawartości

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
pl: Bark dostępnych słowników. <a href=":link">Dodaj słownik</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
pl: Brak dostępnych terminów. <a href=":link">Dodaj termin</a>.

en: Format of the term description.
pl: Format opisu terminu.

en: Module responsible for the vocabulary.
pl: Moduł odpowiedzialny za słownik.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pl: Pozostaw puste aby wybrać wszystkie. W przeciwnym wypadku, zamiast pozycji "Dowolny", domyślnym terminem będzie pierwszy wybrany.

en: Unique machine name of the vocabulary.
pl: Unikalny identyfikator systemowy słownika.

en: The vocabulary name.
pl: Nazwa słownika.

en: Language for this field.
pl: Język tego pola.

en: Translation of either the title or explanation.
pl: Tłumaczenie tytułu lub objaśnienia.

en: The term language.
pl: Język terminu.

en: Translation ID.
pl: ID tłumaczenia.

en: Name of property being translated.
pl: Nazwa tłumaczonej własności.

en: %capital_name contains the following terms.
pl: Słownik %capital_name zawiera następujące terminy.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
pl: Słownik %capital_name zawiera terminy pogrupowane według terminów nadrzędnych

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
pl: Słownik %capital_name zawiera terminy z wieloma terminami nadrzędnymi.

en: %vocabulary: Create terms
pl: %vocabulary: Tworzenie terminów

en: %vocabulary: Delete terms
pl: %vocabulary: Usuwanie terminów

en: %vocabulary: Edit terms
pl: %vocabulary: Edycja terminów

en: Term language
pl: Język terminu

en: The entity type this translation relates to
pl: Typ encji, z którą związane jest to tłumaczenie

en: The target language for this translation.
pl: Język docelowy tego tłumaczenia.

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
pl: Wartość logiczna informująca o tym, czy tłumaczenie zostało opublikowane (widoczne dla osób niebędących administratorami).

en: The entity ID this translation relates to
pl: ID encji, której dotyczy to tłumaczenie

en: The entity revision ID this translation relates to
pl: ID rewizji encji, której dotyczy to tłumaczenie

en: Integer value of Object ID
pl: Wartość liczbowa Object ID

en: Language for this term.
pl: Język dla tego terminu.

en: Term name translation.
pl: Tłumaczenie nazwy terminu.

en: Term description translation.
pl: Tłumaczenie opisu terminu.
