Entity Taxonomy (1.0.1) - en to fr translation catalogue (210 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: root
fr: racine

en: Depth
fr: Profondeur

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: vocabularies
fr: vocabulaires

en: term
fr: terme

en: All
fr: Tout

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: node
fr: nœud

en: No terms available.
fr: Aucun terme disponible.

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Created new term %term.
fr: Le nouveau terme '%term' a été créé.

en: Deleted term %name.
fr: Le terme %name a été supprimé.

en: Delete term
fr: Supprimer le terme

en: List terms
fr: Lister les termes

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un terme supprimera tous les termes enfants s'il y'en a. Cette action est irréversible.

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add vocabulary
fr: Ajouter un vocabulaire

en: Edit vocabulary
fr: Modifier le vocabulaire

en: Created new vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire '%name' a été créé.

en: Updated vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire %name a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le vocabulaire '%title' ?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un vocabulaire entraînera la suppression de tous les termes qu'il contient. Cette action est irréversible.

en: Deleted vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire « %name » a été supprimé.

en: Add terms
fr: Ajouter des termes

en: Updated term %term.
fr: Le terme '%term' a été mis à jour.

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Node count
fr: Nombre de nœuds

en: About
fr: À propos

en: vocabulary
fr: vocabulaire

en: No vocabularies available.
fr: Aucun vocabulaire disponible.

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fr: Gérer les étiquettes, les catégories et la classification de votre contenu.

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Uses
fr: Utilisations

en: Post date
fr: Date de publication

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
fr: Un booléen indiquant si cette traduction nécessite d'être mise à jour.

en: Reset to alphabetical
fr: Rétablir l'ordre alphabétique

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fr: Les termes sont affichés par ordre croissant de poids.

en: Weight value must be numeric.
fr: Le poids doit être numérique.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir l'ordre alphabétique du vocabulaire %title ?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fr: La réinitialisation d'un vocabulaire annulera l'ordre personnalisé et organisera les éléments par ordre alphabétique.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fr: Réinitialiser le vocabulaire '%name' par ordre alphabétique.

en: The name of the term.
fr: Le nom du terme.

en: Translation needs update
fr: La traduction doit être mise à jour

en: The weight of this term in relation to other terms.
fr: Poids de ce terme par rapport aux autres termes.

en: Help text to display for the vocabulary.
fr: Texte d'aide à afficher pour le vocabulaire.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
fr: Termes connexes activés ou désactivés dans le vocabulaire. (0 = désactivé, 1 = activé)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
fr: Type de hiérarchie autorisé dans le vocabulaire. (0 = désactivé, 1 = activé, 2 = multiple)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
fr: Plusieurs termes de ce vocabulaire peuvent être ou non assignés au nœud. (0 = désactivé, 1 = activé)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
fr: Les termes sont obligatoires ou facultatifs pour les nœuds utilisant ce vocabulaire. (0 = désactivé, 1 = activé)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
fr: L'étiquetage libre est activé ou désactivé pour le vocabulaire. (0 = désactivé, 1 = activé)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
fr: Poids du vocabulaire par rapport aux autres vocabulaires.

en: Published status
fr: Statut de publication

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
fr: Vous pouvez réorganiser les termes de %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer ; vous pouvez grouper des termes sous un terme parent en les glissant en-dessous et à droite du parent.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
fr: %capital_name contient des termes groupés sous des termes parents. Vous pouvez ré-organiser les termes dans %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
fr: %capital_name contient des termes avec des parents multiples. Le glisser-déposer de termes avec des parents multiples n'est pas supporté, mais vous pouvez ré-activer le support du glisser-déposer en modifiant chaque terme pour qu'il n'inclue qu'un seul parent.

en: Administer vocabularies and terms
fr: Administrer les vocabulaires et termes

en: Vocabulary machine name
fr: Nom système du vocabulaire

en: Weight for added term
fr: Poids du terme ajouté

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Sticky status
fr: Statut d'épinglage en haut des listes

en: RSS category
fr: Catégorie RSS

en: Master
fr: Principal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: The term UUID.
fr: L'UUID du terme.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: Limit to vocabulary
fr: Limiter au vocabulaire

en: Vocabulary language
fr: Langue du vocabulaire

en: The node revision ID.
fr: L'identifiant de version du nœud.

en: The term ID.
fr: L'identifiant du terme.

en: The term language code.
fr: Le code langue du terme.

en: Term Parents
fr: Parents du terme

en: The parents of this term.
fr: Les parents de ce terme.

en: The date the term was last updated.
fr: La date à laquelle le terme a été mis à jour pour la dernière fois.

en: The time that the term was last edited.
fr: Le moment auquel le terme a été modifié pour la dernière fois.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
fr: Le vocabulaire auquel le terme est assigné.

en: Existing term VID
fr: Identifiant (VID) du terme existant

en: The term description.
fr: La description du terme.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
fr: Les identifiants (ID) Drupal des termes parents du terme.

en: The vocabulary ID.
fr: L'identifiant (ID) de vocabulaire.

en: The name of the vocabulary.
fr: Le nom du vocabulaire.

en: The description of the vocabulary.
fr: La description du vocabulaire.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
fr: Les noms des types de nœud avec lesquels le vocabulaire peut être utilisé.

en: Maintain index table
fr: Maintenir la table d'index

en: Override selector
fr: Surcharger le sélecteur

en: Number of terms per page
fr: Nombre de termes par page

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
fr: Si le contenu associé à un terme est épinglé (en haut des listes).

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu relatif à un terme est épinglé en haut des listes ou non. Pour lister le contenu épinglé en premier, définir cette option à descendant.

en: The date the content related to a term was posted.
fr: La date à laquelle le contenu associé à un terme a été posté.

en: Publish status
fr: Statut de publication

en: Whether or not the content related to a term is published.
fr: Si le contenu relatif à un terme est publié ou non.

en: The source language from which this translation was created.
fr: La langue source à partir de laquelle cette traduction a été créée.

en: The author of this translation.
fr: L'auteur de cette traduction.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
fr: L'horodatage Unix lorsque la traduction a été créée.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
fr: L'horodatage Unix lorsque la traduction a été enregistrée le plus récemment.

en: Configuring displays and form displays
fr: Configurer les affichages et les modes de saisie

en: Managing vocabularies
fr: Gérer les vocabulaires

en: Managing terms
fr: Gérer les termes

en: Classifying entity content
fr: Classification du contenus des entités

en: Adding new terms during content creation
fr: Ajouter de nouveaux termes durant la création de contenu

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
fr: Aucun vocabulaire disponible. <a href=":link">Ajouter un vocabulaire</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
fr: Aucun terme disponible. <a href=":link">Ajouter un terme</a>.

en: Format of the term description.
fr: Format de la description du terme.

en: Module responsible for the vocabulary.
fr: Module responsable du vocabulaire.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
fr: Laisser vide pour tous. Sinon, le premier terme sélectionné sera la valeur par défaut à la place de "Tout".

en: Unique machine name of the vocabulary.
fr: Nom machine unique du vocabulaire.

en: The vocabulary name.
fr: Le nom du vocabulaire.

en: Language for this field.
fr: Langue de ce champ.

en: Translation of either the title or explanation.
fr: Traduction du titre ou de l'explication.

en: The term language.
fr: La langue du terme.

en: Translation ID.
fr: Identifiant (ID) de traduction.

en: Name of property being translated.
fr: Nom de la propriété traduite

en: %capital_name contains the following terms.
fr: %capital_name contient les termes suivants.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
fr: %capital_name contient les termes regroupés sous les termes parent

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
fr: %capital_name contient des termes ayant plusieurs parents.

en: %vocabulary: Create terms
fr: %vocabulary : Créer des termes

en: %vocabulary: Delete terms
fr: %vocabulary : Supprimer des termes

en: %vocabulary: Edit terms
fr: %vocabulary : Modifier des termes

en: Term language
fr: Langue de terme

en: The entity type this translation relates to
fr: Le type d'entité auquel cette traduction se réfère

en: The target language for this translation.
fr: La langue cible de cette traduction

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
fr: Booléen indiquant si la traduction est publiée (visible par les non-administrateurs).

en: The entity ID this translation relates to
fr: L'identifiant (ID) de l'entité à laquelle cette traduction se réfère

en: The entity revision ID this translation relates to
fr: L'identifiant (ID) de version de l'entité à laquelle cette traduction se réfère

en: Integer value of Object ID
fr: Valeur numérique d' identifiant (ID) d'Objet

en: Parent lid
fr: LID parent

en: Language string ID
fr: L'identifiant (ID) de la langue au format chaîne de caractères

en: A module defined group of translations
fr: Un groupe de traductions défini par un module

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
fr: Identifiant (ID) de chaîne complet pour la recherche rapide : type:objectid:property.

en: The {filter_format}.format of the string
fr: Le {filter_format}.format de la  chaîne de caractères

en: Plural index number
fr: Nombre d'index pluriel

en: Language for this term.
fr: Langue de ce terme.

en: Term name translation.
fr: Traduction de nom de terme.

en: Term description translation.
fr: Traduction de description de terme.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
fr: Les termes avec les parents mis à jour ont été modifiés par un autre utilisateur, les modifications n'ont pas pu être enregistrées.

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
fr[0]: %capital_name contient 1 lien de menu avec des versions en attente. La manipulation d'une arborescence de menu ayant des liens avec des versions en attente n'est pas prise en charge, mais vous pouvez réactiver la manipulation en mettant chaque lien de menu à un état publié.
fr[1]: %capital_name contient @count liens de menu avec des versions en attente. La manipulation d'une arborescence de menu ayant des liens avec des versions en attente n'est pas prise en charge, mais vous pouvez réactiver la manipulation en mettant chaque lien de menu à un état publié.

en: You can only change the hierarchy for the <em>published</em> version of this term.
fr: Vous ne pouvez modifier la hiérarchie que pour la version <em>publiée</em> de ce terme.

en: Internationalization mode.
fr: Mode d'internationalisation.

en: Translation of either the name or the description.
fr: Traduction du nom ou de la description.

en: Language code from locales_target table
fr: Code langue de la table locales_target
