Entity Taxonomy (1.0.0) - en to pt translation catalogue (213 entries)

en: Home
pt: Início

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Add term
pt: Adicionar termo

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: term
pt: termo

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: node
pt: nó

en: No terms available.
pt: Não há termos disponíveis.

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Created new term %term.
pt: Criado o novo termo "%term".

en: Deleted term %name.
pt: O termo %name foi eliminado.

en: Delete term
pt: Eliminar termo

en: List terms
pt: Listar termos

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
pt: Ao eliminar um termo também eliminará todos os seus filhos. Esta ação não pode ser revertida.

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: Changed
pt: Alterado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: Created new vocabulary %name.
pt: Criado o novo vocabulário "%name".

en: Updated vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o vocabulário %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
pt: Eliminando um vocabulário irá eliminar todos os seus termos. Esta ação não pode ser revertida.

en: Deleted vocabulary %name.
pt: Eliminado vocabulário "%name".

en: Add terms
pt: Adicionar termos

en: Updated term %term.
pt: Termo %term atualizado.

en: Values
pt: Valores

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: About
pt: Sobre

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: No vocabularies available.
pt: Nenhum vocabulário disponível.

en: Relations
pt: Relações

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
pt: Gerir etiquetas, categorização e classificação do seu conteúdo.

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Is one of
pt: É um de

en: Uses
pt: Usos

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo pai do termo. Isto pode produzir entradas duplicadas se estiver a utilizar um vocabulário que permita múltiplos termos pai.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Allow multiple values
pt: Permite vários valores

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
pt: Um valor booleano que indica se esta tradução precisa ser atualizada.

en: Reset to alphabetical
pt: Restaurar para ordem alfabética

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
pt: Os termos são exibidos por ordem crescente de peso.

en: Weight value must be numeric.
pt: O valor do peso tem que ser numérico.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
pt: Tem a certeza que pretende restaurar o vocabulário %title para ordem alfabética?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
pt: Ao restaurar um vocabulário irá eliminar todas as ordens personalizadas e classificar os itens alfabeticamente.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
pt: Restaurar o vocabulário %name para ordem alfabética.

en: The name of the term.
pt: O nome do termo

en: Translation needs update
pt: Tradução precisa de atualização

en: The weight of this term in relation to other terms.
pt: O peso deste termo, em relação aos outros termos.

en: Help text to display for the vocabulary.
pt: Texto de ajuda a exibir para o vocabulário.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
pt: Se os termos relacionados são permitidos dentro do vocabulário. (0 = inativo, 1 = ativo)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
pt: O tipo de hierarquia permitido dentro do vocabulário. (0 = inativo, 1 = simples, 2 = múltipla)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
pt: Se os termos múltiplos deste vocabulário podem ser atribuídos a um nó. (0 = inativo, 1 = ativo)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
pt: Se são necessários termos para os nós que utilizam este vocabulário. (0 = inativo, 1 = ativo)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
pt: Se a atribuição livre de etiquetas está ativa para o vocabulário. (0 = inativo, 1 = ativo)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
pt: O peso do vocabulário, em relação aos outros vocabulários.

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha os vocabulários que deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registo, portanto esta relação é mais indicada quando se usa apenas um vocabulário que possua apenas um termo por nó.

en: Term count
pt: Contagem de termos

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
pt: Pode reorganizar os termos no %capital_name  usando os marcadores drag-and-drop, e termos do grupo sob um termo parent ao deslizá-los para baixo e para a direita do termo pai.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
pt: %capital_name contém termos agrupados por termos pai. Pode reorganizar os termos no %capital_name usando os marcadores drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
pt: %capital_name contém termos com termos pai múltiplos. O drag-and-drop de termos pai múltiplos não são suportados, mas pode reativar o suporte drag-and-drop ao editar cada termo para incluir apenas um termo pai único.

en: Administer vocabularies and terms
pt: Administrar vocabulários e termos

en: Vocabulary machine name
pt: Vocabulário nome da máquina

en: Weight for added term
pt: Peso para o termo adicionado

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome de máquina para o vocabulário a que o termo pertence.

en: Display error message
pt: Mostrar mensagem de erro

en: Sticky status
pt: Estado de destaque

en: RSS category
pt: Categoria de RSS

en: Master
pt: Principal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pt: Se selecionado, os utilizadores podem inserir vários valores no formato 1 + 2 + 3. Devido ao número de JOINs que seria necessário, o E será tratado como OU com este filtro.

en: Load default filter from term page
pt: Carregar filtro por defeito da página do termo.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores de filtro do nome do termo

en: The term UUID.
pt: O termo UUID.

en: Representative node
pt: Nó representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um simples nó representativo para cada termo, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todo o conteúdo marcado com um termo.

en: Multiple-value handling
pt: Manipulação de valores múltiplos

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtrar para itens que partilham todos os termos

en: Filter to items that share any term
pt: Filtrar para itens que compartilham qualquer termo

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos em hífens

en: Limit to vocabulary
pt: Limitar ao vocabulário

en: Vocabulary language
pt: Idioma do vocabulário

en: The node revision ID.
pt: O ID da revisão do nó.

en: The term ID.
pt: O ID do termo.

en: The term language code.
pt: O código de idioma do termo.

en: Term Parents
pt: Pais do termo

en: The parents of this term.
pt: Os pais desse termo.

en: The date the term was last updated.
pt: A data em que o termo foi atualizado pela última vez.

en: The time that the term was last edited.
pt: A hora em que o termo foi editado pela última vez.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
pt: O vocabulário ao qual o termo é atribuído.

en: Existing term VID
pt: VID do termo existente

en: The term description.
pt: A descrição do termo.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
pt: IDs dos termos pais no Drupal.

en: The vocabulary ID.
pt: O ID do vocabulário.

en: The name of the vocabulary.
pt: O nome do vocabulário.

en: The description of the vocabulary.
pt: A descrição do vocabulário.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
pt: Os nomes dos tipos de nós com os quais o vocabulário pode ser usado.

en: Maintain index table
pt: Manter tabela de índice

en: Override selector
pt: Seletor de substituição

en: Number of terms per page
pt: Número de termos por página

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
pt: Se o conteúdo relacionado a um termo é fixo ou não.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo relacionado a um termo é fixo ou não. Para listar o conteúdo fixo primeiro, defina como decrescente.

en: The date the content related to a term was posted.
pt: A data em que o conteúdo relacionado a um termo foi publicado.

en: Publish status
pt: Estado da publicação

en: Whether or not the content related to a term is published.
pt: Se o conteúdo relacionado a um termo é publicado ou não.

en: The source language from which this translation was created.
pt: Idioma de origem a partir do qual esta tradução foi criada.

en: The author of this translation.
pt: O autor desta tradução.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
pt: O Unix timestamp quando a tradução foi criada.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
pt: O Unix timestamp quando a tradução foi gravada mais recentemente.

en: Configuring displays and form displays
pt: Configurando ecrãs e exibições de formulário

en: Managing vocabularies
pt: Gerindo vocabulários

en: Managing terms
pt: Gerindo termos

en: Classifying entity content
pt: Classificação de conteúdo de entidade

en: Adding new terms during content creation
pt: Adicionando novos termos durante a criação do conteúdo

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
pt: Não existem vocabulários disponíveis. <a href=":link"> Adicione o vocabulário </a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
pt: Sem termos disponíveis. <a href=":link">Adicionar termos</a>.

en: Format of the term description.
pt: Formato da descrição do termo.

en: Module responsible for the vocabulary.
pt: Módulo responsável pelo vocabulário.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pt: Deixe em branco para todos. Caso contrário, o primeiro termo selecionado será o padrão em vez de "Qualquer".

en: Unique machine name of the vocabulary.
pt: Nome de máquina único do vocabulário.

en: The vocabulary name.
pt: O nome do vocabulário.

en: Language for this field.
pt: Idioma para este campo.

en: Translation of either the title or explanation.
pt: Tradução do título ou explicação.

en: The term language.
pt: O idioma do termo.

en: Translation ID.
pt: ID de tradução.

en: Name of property being translated.
pt: Nome da propriedade sendo traduzida.

en: %capital_name contains the following terms.
pt: %capital_name contém os seguintes termos.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
pt: %capital_name contém termos agrupados sob termos pai

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
pt: %capital_name contém termos com vários pais.

en: %vocabulary: Create terms
pt: %vocabulary: Criar termos

en: %vocabulary: Delete terms
pt: %vocabulary: Apagar termos

en: %vocabulary: Edit terms
pt: %vocabulary: Editar termos

en: Term language
pt: Idioma do termo

en: The entity type this translation relates to
pt: O tipo de entidade a que esta tradução se refere

en: The target language for this translation.
pt: O idioma alvo para esta tradução

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
pt: Booleano que indica se a tradução está publicada (visivel para não administradores)

en: The entity ID this translation relates to
pt: Id da entidade a que a tradução se refere.

en: The entity revision ID this translation relates to
pt: O ID de revisão da entidade desta tradução refere-se a

en: Integer value of Object ID
pt: Valor inteiro do ID do Objecto

en: Parent lid
pt: Lid pai

en: Language string ID
pt: ID da string de linguagem

en: A module defined group of translations
pt: Um grupo de traduções definidas pelo módulo

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
pt: ID da string completo para rápida pesquisa: type:objectid:property

en: The {filter_format}.format of the string
pt: O formato {filter_format}.da string

en: Plural index number
pt: Número de índice plural

en: Language for this term.
pt: Idioma para este termo

en: Term name translation.
pt: Nome do termo de tradução.

en: Term description translation.
pt: Descrição do termo de tradução

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
pt: Os termos com pais atualizados foram modificados por outro utilizador, as alterações não puderam ser salvas.

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
pt[0]: %capital_name contém 1 termo com revisões pendentes. O drag-and-drop de  termos com revisões pendentes não é suportado, mas pode reativar o suporte para drag-and-drop colocando cada termo num estado publicado.
pt[1]: %capital_name contém @count termos com revisões pendentes. O drag-and-drop de  termos com revisões pendentes não é suportado, mas pode reativar o suporte para drag-and-drop colocando cada termo num estado publicado.

en: You can only change the hierarchy for the <em>published</em> version of this term.
pt: Só pode alterar a hierarquia da versão <em>publicada</em> deste termo.

en: Internationalization mode.
pt: Modo de internacionalização.

en: Translation of either the name or the description.
pt: Tradução do nome ou da descrição.

en: Language code from locales_target table
pt: O código de idioma é obtido da tabela locales_target.
