Entity Taxonomy (1.0.0) - en to nl translation catalogue (209 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Depth
nl: Diepte

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Add term
nl: Term toevoegen

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: vocabularies
nl: woordenlijsten

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst-ID

en: Vocabulary name
nl: Naam van woordenlijst

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Desc
nl: Aflopend

en: No terms available.
nl: Geen termen beschikbaar.

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Edit term
nl: Term bewerken

en: Created new term %term.
nl: Nieuwe term %term aangemaakt.

en: Deleted term %name.
nl: Term %name verwijderd.

en: Delete term
nl: Term verwijderen

en: List terms
nl: Termen weergeven

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
nl: Als u een term verwijdert, worden alle bijbehorende onderliggende items gewist. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: Parent terms
nl: Bovenliggende termen

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Apply
nl: Toepassen

en: Add vocabulary
nl: Woordenlijst toevoegen

en: Edit vocabulary
nl: Woordenlijst bewerken

en: Created new vocabulary %name.
nl: Nieuwe woordenlijst %name is aangemaakt.

en: Updated vocabulary %name.
nl: Woordenlijst %name is bijgewerkt.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
nl: Weet u zeker dat u de woordenlijst %title wilt verwijderen?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
nl: Als u een woordenlijst verwijdert, worden alle daarin aanwezige termen verwijderd. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Deleted vocabulary %name.
nl: Woordenlijst %name is verwijderd.

en: Global
nl: Algemeen

en: Add terms
nl: Termen toevoegen

en: Updated term %term.
nl: Term %term bijgewerkt.

en: Values
nl: Waarden

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Selection type
nl: Selectietype

en: No name
nl: Geen naam

en: Node count
nl: Het aantal nodes

en: About
nl: Over

en: vocabulary
nl: woordenlijst

en: No vocabularies available.
nl: Geen woordenlijsten beschikbaar.

en: Relations
nl: Relaties

en: Display type
nl: Weergavetype

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
nl: Labels beheren en de inhoud van de website categoriseren en classificeren.

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Is one of
nl: Is een van

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Updated year + month
nl: Jaar en maand van wijziging

en: Updated year
nl: Jaar van wijziging

en: Updated month
nl: Maand van wijziging

en: Updated day
nl: Dag van wijziging

en: Updated week
nl: Week van wijziging

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
nl: De bovenliggende term. Dit kan leiden tot dubbele gegevens als  een woordenlijst wordt gebruikt waarin meerdere bovenliggende items zijn toegestaan.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
nl: De diepte paart de nodes die gemarkeerd zijn met termen in de hiërarchie. Bijvoorbeeld, als u een term 'fruit' hebt en een onderliggende term 'appel', met een diepte van 1 (of hoger), dan zal een filtering op de term 'fruit' nodes ophalen die gemarkeerd zijn met 'appel' en 'fruit'. Wanneer het negatief is, is het omgekeerde waar; zoeken op 'appels' zal ook nodes ophalen gemarkeerd met 'fruit' als de diepte -1 is (of lager).

en: No vocabulary
nl: Geen woordenlijst

en: Link this field to its term page
nl: Dit veld koppelen aan bijbehorende termenpagina

en: Limit terms by vocabulary
nl: Termen per woordenlijst beperken

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
nl: Selecteer van welke woordenlijst termen worden weergegeven in de reguliere opties.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Show hierarchy in dropdown
nl: De hiërarchie in de keuzelijst weergeven

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
nl: Er is een ongeldige woordenlijst geselecteerd. Wijzig dit in de opties.

en: Select terms from vocabulary @voc
nl: Selecteer termen uit woordenlijst @voc

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
nl: Een boolean die aangeeft of de vertaling bijgewerkt moet worden.

en: Reset to alphabetical
nl: Terugzetten naar alfabetisch

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
nl: Termen worden in oplopende volgorde op gewicht getoond.

en: Weight value must be numeric.
nl: De waarde voor gewicht moet numeriek zijn.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
nl: Weet u zeker dat u de woordenlijst %title terug wilt zetten naar alfabetische volgorde?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
nl: Een woordenlijst terugzetten zal alle speciale sorteringen verwijderen en de items alfabetisch sorteren.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
nl: Zet woordenlijst %name terug naar alfabetische volgorde.

en: The name of the term.
nl: De naam van de term.

en: Translation needs update
nl: Vertaling heeft een update nodig

en: The weight of this term in relation to other terms.
nl: Het gewicht van deze term in relatie tot andere termen.

en: Help text to display for the vocabulary.
nl: Helptekst bij de woordenlijst.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
nl: Of gerelateerde termen in de woordenlijst mogelijk zijn. (0=uitgeschakeld, 1=ingeschakeld)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
nl: Het type hierarchie dat in de woordenlijst is toegestaan. (0=uitgeschakeld, 1=enkel, 2=meervoudig)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
nl: Of meervoudige termen van deze woordenlijst aan een node toegekend mogen worden. (0=uitgeschakeld, 1=ingeschakeld)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
nl: Of de termen verplicht zijn voor nodes die deze woordenlijst gebruiken. (0 = uitgeschakeld, 1 = ingeschakeld)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
nl: Of vrij labelen is ingeschakeld voor deze woordenlijst. (0 = uitgeschakeld, 1 = ingeschakeld)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
nl: Het gewicht van de woordenlijst in relatie tot andere woordenlijsten.

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
nl: De naam van de woordenlijst waartoe de term behoort.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
nl: Kies de woordenlijst die u wilt verbinden. Bedenk dat elke gevonden term een nieuw record maakt. Gebruik deze relatie daarom bij voorkeur in slechts één woordenlijst die slechts één term per node bevat.

en: Term count
nl: Aantal termen

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
nl: U kunt de termen in %capital_name herschikken via de 'sleep en verplaats'-symbolen. U kunt termen groeperen door ze onder een bovenliggende term te houden en vervolgens naar rechts te schuiven.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
nl: %capital_name bevat termen die gegroepeerd zijn binnen de bovenliggende termen. De termen kunnen gereorganiseerd worden in %capital_name middels de klik-en-sleep interface.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
nl: %capital_name bevat termen met meerdere bovenliggende onderdelen. De klik-en-sleep interface werkt dan niet. Om de klik-en-sleep interface in te schakelen voor deze termen, dient elke term slechts een bovenliggend onderdeel te hebben.

en: Administer vocabularies and terms
nl: Woordenlijsten en termen beheren

en: Vocabulary machine name
nl: Systeemnaam woordenlijst

en: Weight for added term
nl: Gewicht voor toegevoegde term

en: Asc
nl: Oplopend

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
nl: De systeemnaam voor de woordenlijst waartoe de term behoort.

en: Display error message
nl: Foutmeldingen weergeven

en: Sticky status
nl: Status vastgeplakt

en: RSS category
nl: RSS-categorie

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
nl: Als dit geselecteerd is, kunnen gebruikers meerdere waarden invullen in de vorm van 1+2+3. In verband met het aantal JOIN's dat vereist zou zijn, wordt AND in combinatie met dit filter behandeld als OR.

en: Load default filter from term page
nl: Standaardfilter van de termpagina laden

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
nl: Streepjes in URL omzetten naar spaties in filterwaarden voor termen

en: The term UUID.
nl: De term-UUID.

en: Representative node
nl: Representatieve node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
nl: Bevat één enkele representatieve node voor elke term, overeenkomstig het gekozen sorteercriterium.

en: Content with term
nl: Inhoud met taxonomieterm

en: Relate all content tagged with a term.
nl: Alle inhoud gemarkeerd met een taxonomieterm relateren.

en: Multiple-value handling
nl: Verwerking meervoudige waarden

en: Filter to items that share all terms
nl: Filter op items die alle termen delen

en: Filter to items that share any term
nl: Filter op items die een van de termen delen

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
nl: Spaties in termnamen omzetten naar koppeltekens

en: Limit to vocabulary
nl: Beperken tot woordenlijst

en: Vocabulary language
nl: Woordenlijst-taal

en: The node revision ID.
nl: De noderevisie-ID.

en: The term ID.
nl: De term-ID.

en: The term language code.
nl: De taalcode van de term.

en: Term Parents
nl: Bovenliggende termen

en: The parents of this term.
nl: De bovenliggende termen van deze term.

en: The date the term was last updated.
nl: De datum waarop de term voor het laatst is bijgewerkt.

en: The time that the term was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de term het laatst is aangepast.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
nl: De woordenlijst waar de term in voorkomt.

en: Existing term VID
nl: Bestaande term-VID.

en: The term description.
nl: De termbeschrijving.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
nl: De Drupal term-ID's van de bovenliggende termen.

en: The vocabulary ID.
nl: De woordenlijst-ID.

en: The name of the vocabulary.
nl: De naam van de woordenlijst.

en: The description of the vocabulary.
nl: De beschrijving van de woordenlijst.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
nl: De namen van de inhoudstypes waar de woordenlijst gebruikt mag worden.

en: Maintain index table
nl: Indextabel behouden

en: Override selector
nl: Selector overschrijven

en: Number of terms per page
nl: Aantal termen per pagina

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
nl: Of de inhoud van een term vastgeplakt (sticky) is.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
nl: Of de aan deze term gerelateerde inhoud 'sticky' is. Om de 'sticky' inhoud vooraan in de lijst te plaatsen, selecteer 'aflopend'.

en: The date the content related to a term was posted.
nl: Het tijdstip waarop inhoud van een term geplaatst is.

en: Publish status
nl: Publicatiestatus

en: Whether or not the content related to a term is published.
nl: Of de inhoud van een term gepubliceerd is.

en: The source language from which this translation was created.
nl: De brontaal van deze vertaling.

en: The author of this translation.
nl: De auteur van deze vertaling.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
nl: Het Unix-tijdstip waarop de vertaling is aangemaakt.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
nl: Het Unix-tijdstip waarop de vertaling voor het laatst is opgeslagen.

en: Configuring displays and form displays
nl: Weergaven en formulierweergaven instellen

en: Managing vocabularies
nl: Woordenlijsten beheren

en: Managing terms
nl: Termen beheren

en: Classifying entity content
nl: Inhoud classificeren

en: Adding new terms during content creation
nl: Nieuwe termen toevoegen tijdens het aanmaken van inhoud

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
nl: Geen woordenlijst beschikbaar. <a href=":link">Voeg woordenlijst toe</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
nl: Geen termen beschikbaar. <a href=":link">Term toevoegen</a>.

en: Format of the term description.
nl: Opmaak van de termbeschrijving.

en: Module responsible for the vocabulary.
nl: Verantwoordelijke module voor de woordenlijst.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
nl: Maak een selectie of kies "Alle".

en: Unique machine name of the vocabulary.
nl: Unieke systeemnaam van de woordenlijst.

en: The vocabulary name.
nl: Naam van de woordenlijst.

en: Language for this field.
nl: Taal voor dit veld.

en: Translation of either the title or explanation.
nl: Vertaling van ofwel de titel of de uitleg.

en: The term language.
nl: De taal van de term.

en: Translation ID.
nl: Vertaling-ID.

en: Name of property being translated.
nl: Naam van de eigenschap die wordt vertaald.

en: %capital_name contains the following terms.
nl: %capital_name bevat de volgende termen.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
nl: %capital_name bevat termen gegroepeerd onder bovenliggende termen

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
nl: %capital_name bevat termen die onder meerdere bovenliggende termen vallen

en: %vocabulary: Create terms
nl: %vocabulary: Termen aanmaken

en: %vocabulary: Delete terms
nl: %vocabulary: Termen verwijderen

en: %vocabulary: Edit terms
nl: %vocabulary: Termen bewerken

en: Term language
nl: Taal van de term

en: The entity type this translation relates to
nl: Het gerelateerde entiteitstype van deze vertaling

en: The target language for this translation.
nl: De doeltaal voor deze vertaling.

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
nl: Boolean die aangeeft of de vertaling gepubliceerd is (zichtbaar voor niet-beheerders).

en: The entity ID this translation relates to
nl: Het entiteits-ID waar deze vertaling bij hoort

en: The entity revision ID this translation relates to
nl: De entiteits-revisie-ID waar deze vertaling bij hoort

en: Integer value of Object ID
nl: Waarde van Object-ID

en: Parent lid
nl: Bovenliggend LID

en: Language string ID
nl: Taal regel-ID

en: A module defined group of translations
nl: Een groep van vertalingen, door een module gedefinieerd

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
nl: Volledige string-ID voor snel zoeken: type:objectid:property.

en: The {filter_format}.format of the string
nl: Het {filter_format}.format van de string

en: Plural index number
nl: Meervoud indexnummer

en: Language for this term.
nl: Taal van deze term.

en: Term name translation.
nl: Vertaling termnaam.

en: Term description translation.
nl: Vertaling termomschrijving.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
nl: De termen waarvan bovenliggende items zijn bewerkt zijn gewijzigd door een andere gebruiker. De wijzigingen konden niet opgeslagen worden.

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
nl[0]: %capital_name bevat 1 term met openstaande revisies. Slepen en neerzetten van termen met openstaande revisies wordt niet ondersteund. Als alle termen gepubliceerd zijn is dit weer mogelijk.
nl[1]: %capital_name bevat @count termen met openstaande revisies. Slepen- en neerzetten van termen met openstaande revisies wordt niet ondersteund. Als alle termen gepubliceerd zijn is dit weer mogelijk.

en: You can only change the hierarchy for the <em>published</em> version of this term.
nl: Het is alleen mogelijk de hiërarchie voor de <em>gepubliceerde</em> versie van deze term te wijzigen.

en: Internationalization mode.
nl: Internationalisatie-modus.

en: Translation of either the name or the description.
nl: Vertaling van de naam of beschrijving.

en: Language code from locales_target table
nl: Taalcode uit de tabel locales_target
