Entity Taxonomy (1.0.0) - en to it translation catalogue (179 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: Separator
it: Separatore

en: Exclude
it: Escludi

en: vocabularies
it: vocabolari

en: term
it: termine

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Desc
it: Disc

en: node
it: nodo

en: No terms available.
it: Nessun termine disponibile.

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updated date
it: Data modifica

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Created new term %term.
it: Nuovo termine %term creato.

en: Deleted term %name.
it: Il termine %name è stato eliminato.

en: Delete term
it: Elimina termine

en: List terms
it: Lista termini

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
it: Cancellando un termine si cancelleranno anche i suoi figli. Questa operazione non potrà venire annullata.

en: Parent term
it: Termine padre

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: Add vocabulary
it: Aggiungi vocabolario

en: Edit vocabulary
it: Modifica vocabolario

en: Created new vocabulary %name.
it: Nuovo vocabolario %name creato.

en: Updated vocabulary %name.
it: Il vocabolario %name è stato aggiornato.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
it: Sei sicuro di voler eliminare il vocabolario %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
it: Eliminando un vocabolario verranno eliminati tutti i suoi termini. L'operazione non è reversibile.

en: Deleted vocabulary %name.
it: vocabolario %name eliminato.

en: Global
it: Globale

en: Add terms
it: Aggiungi termini

en: Updated term %term.
it: Aggiornato il termine %term.

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: No name
it: Nessun nome

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: About
it: Informazioni

en: vocabulary
it: vocabolario

en: No vocabularies available.
it: Nessun vocabolario disponibile.

en: Relations
it: Relazioni

en: Display type
it: Tipo di display

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
it: Gestisci l'etichettatura (tag), la categorizzazione e la classificazione dei contenuti.

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Is one of
it: È uno di

en: Uses
it: Usa

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
it: Un valore booleano che indica se questa traduzione deve essere aggiornata.

en: Reset to alphabetical
it: Ripristina l'ordine alfabetico

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
it: I termini sono mostrati in ordine crescente in base al peso.

en: Weight value must be numeric.
it: Il valore del peso deve essere numerico.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
it: Sei sicuro di voler ripristinare il vocabolario %title in ordine alfabetico?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
it: Il ripristino di un vocabolario eliminerà tutti gli ordinamenti personalizzati e ordinerà i termini alfabeticamente.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
it: Ripristina il vocabolario %name in ordine alfabetico.

en: The name of the term.
it: Il nome del termine.

en: Translation needs update
it: La traduzione deve essere aggiornata

en: The weight of this term in relation to other terms.
it: Il peso di questo termine in relazione agli altri termini

en: Help text to display for the vocabulary.
it: Testo di aiuto da mostrare per il vocabolario.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
it: Indica se termini correlati sono abilitati nel vocabolario. (0 = disabilitato, 1 = abilitato)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
it: Il tipo di gerarchia consentita nel vocabolario. (0 = disabilitata, 1 = singola, 2 = multipla)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
it: Indica se si possono assegnare termini multipli di questo vocabolario ad un contenuto. (0 = disabilitato, 1 = abilitato)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
it: Indica se è obbligatorio specificare un termine oppure no per i contenuti che utilizzano questo vocabolario. (0 = facoltativo, 1 = obbligatorio)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
it: Indica se il tagging libero è attivato per il vocabolario. (0 = disattivato, 1 = attivato)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
it: Il peso del vocabolario rispetto ad altri vocabolari.

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
it: Puoi riorganizzare i termini in %capital_name utilizzando le maniglie drag-and-drop, e raggruppare termini sotto un termine genitore spostandoli sotto e a destra del termine genitore desiderato.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
it: %capital_name contiene termini raggruppati sotto i rispettivi termini genitori. Puoi riorganizzare i termini in %capital_name utilizzando le loro maniglie drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
it: %capital_name contiene termini con genitori multipli. Il trascinamento di termini con gentori multipli non è supportato, ma è possibile abilitare la funzionalità drag-and-drop modificando ogni termine in modo che abbia un solo genitore.

en: Administer vocabularies and terms
it: Amministra vocabolari e termini

en: Vocabulary machine name
it: Nome ad uso interno del vocabolario

en: Weight for added term
it: Peso per il termine aggiunto

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome ad uso interno del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Sticky status
it: Stato sempre in cima

en: RSS category
it: Categoria RSS

en: Master
it: Principale

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: The term UUID.
it: UUID del termine.

en: Representative node
it: Nodo rappresentativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ciascun termine, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: Content with term
it: Contenuto con il termine

en: Relate all content tagged with a term.
it: Collega tutti i contenuti taggati con un termine

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
it: Converte in trattini gli spazi contenuti nel nome dei termini

en: Limit to vocabulary
it: Limita al vocabolario

en: Vocabulary language
it: Lingua del vocabolario

en: The node revision ID.
it: ID della revisione del nodo.

en: The term ID.
it: ID del termine.

en: The term language code.
it: Il codice lingua del termine.

en: Term Parents
it: Genitori del termine

en: The parents of this term.
it: I genitori di questo termine.

en: The date the term was last updated.
it: Data ultimo aggiornamento del termine.

en: The time that the term was last edited.
it: La data e l'ora in cui il termine è stato mofificato l'ultima volta.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
it: Il vocabolario a cui il termine è assegnato.

en: Existing term VID
it: VID del termine esistente

en: The term description.
it: La descrizione del termine.

en: The vocabulary ID.
it: ID del vocabolario.

en: The name of the vocabulary.
it: Il nome del vocabolario.

en: The description of the vocabulary.
it: La descrizione del vocabolario.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
it: I nomi dei tipi di nodo con i quali il vocabolario può essere utilizzato.

en: Maintain index table
it: Mantenere tabella indice

en: Number of terms per page
it: Numero di termini per pagina

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
it: Se i contenuti riferiti ad un termine sia sempre in cima agli elenchi oppure no.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
it: Se il contenuto riferito ad un termine sia sempre in cima agli elenchi oppure no. Per avere i contenuti ai primi posti, scegliere l'ordine discendente.

en: The date the content related to a term was posted.
it: La data in cui il contenuto correlato a un termine è stato pubblicato.

en: Publish status
it: Stato pubblicazione

en: Whether or not the content related to a term is published.
it: Se il contenuto riferito ad un termine è pubblicato.

en: The source language from which this translation was created.
it: La lingua di origine da cui questa traduzione è stata creata.

en: The author of this translation.
it: L'autore di questa traduzione

en: The Unix timestamp when the translation was created.
it: Il timestamp Unix di quando la traduzione è stata creata.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
it: Il timestamp Unix di quando la traduzione è stata salvata più di recente.

en: Managing vocabularies
it: Gestione dei vocabolari

en: Managing terms
it: Gestione termini

en: Classifying entity content
it: Classificazione dei contenuti delle entità

en: Adding new terms during content creation
it: Aggiungere nuovi termini durate la creazione del contenuto

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
it: Nessun vocabolario disponibile. <a href=":link">Aggiungi vocabolario</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
it: Nessun termine disponibile. <a href=":link">Aggiungi termine</a>.

en: Format of the term description.
it: Formato della descrizione del termine.

en: Module responsible for the vocabulary.
it: Modulo responsabile per il vocabolario.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
it: Lasciare in bianco per tutti. In caso contrario, il primo termine selezionato sarà il valore predefinito al posto di "Qualsiasi".

en: Unique machine name of the vocabulary.
it: Nome macchina univoco del vocabolario.

en: The vocabulary name.
it: Il nome del vocabolario.

en: Language for this field.
it: Lingua per questo campo
