Entity Taxonomy (1.0.0) - en to ar translation catalogue (161 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Value
ar: القيمة

en: List
ar: قائمة

en: Description
ar: الوصف

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Depth
ar: العمق

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Save
ar: حفظ

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: عنوان URL

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: vocabularies
ar: المفردات

en: term
ar: مصطلح

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: معرّف ID المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term
ar: مصطلح

en: Term ID
ar: معرّف المصطلح

en: Desc
ar: تنازلي

en: node
ar: عقدة

en: No terms available.
ar: لا مصطلحات متاحة

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: Edit term
ar: تحرير المصطلح

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Deleted term %name.
ar: تم حذف المصطلح %name.

en: Delete term
ar: حذف المصطلح

en: List terms
ar: اسرد المفردات

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ar: حذف مفردة يحذف كل المفردات تحتها. لا يمكن الرجوع عن هذا العمل.

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Changed
ar: تم التغير

en: Apply
ar: تطبيق

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Edit vocabulary
ar: حرر المعجم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ar: تأكيد متأكد أنك تريد حذف المعجم %title؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: Deleted vocabulary %name.
ar: تم حذف المعجم %name.

en: Global
ar: عالمي

en: Add terms
ar: إضافة مصطلحات

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: Values
ar: قيم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: No name
ar: لا يوجد اسم

en: Node count
ar: عدد العقد

en: About
ar: حول

en: vocabulary
ar: المعجم

en: No vocabularies available.
ar: لا معاجم.

en: Relations
ar: العلاقات

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Is one of
ar: واحد من

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Post date
ar: تاريخ النشر

en: Updated year + month
ar: سنة وشهر التحديث

en: Updated year
ar: سنة التحديث

en: Updated month
ar: شهر التحديث

en: Updated day
ar: يوم التحديث

en: Updated week
ar: أسبوع التحديث

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ar: المصطلح الأصل للمصطلح. يمكن لهذا أن يقدم إدخالات متكررة إذا كنت تستخدم معجمًا يتيح الأصول المتعددة.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ar: سيحدد العمق (Depth) العقد المصنفة بمصطلحات ضمن الهيكل الهرمي. على سبيل المثال، إذا كان لديك مصطلح "فاكهة" ومصطلح فرعي "تفاح"، وضبطت العمق على 1 (أو أكثر)، فإن البحث عن "فاكهة" سيجلب العقد المصنفة بكلمة "تفاح" و"فاكهة" معاً. أما إذا كانت القيمة سالبة، فيحدث العكس؛ حيث إن البحث عن "تفاح" سيجلب أيضاً العقد المصنفة بكلمة "فاكهة" إذا كان العمق -1 (أو أقل).

en: Link this field to its term page
ar: ربط هذا الحقل بصفحة المصطلح الخاصة به

en: Limit terms by vocabulary
ar: تحديد المصطلحات حسب المعجم

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ar: حدد المعجم الذي ترغب في عرض مصطلحاته ضمن الخيارات العادية.

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Show hierarchy in dropdown
ar: إظهار الهيكل الهرمي في القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms from vocabulary @voc
ar: اختيار المصطلحات من المعجم @voc

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ar: قيمة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه الترجمة بحاجة إلى تحديث.

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight value must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيمة الوزن عددية.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة معجم %title إلى الترتيب الأبجدي؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ar: إعادة المعجم إلى الترتيب الأبجدي سيحذف أيضا أي ترتيب يدوي.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ar: إعادة المعجم %name إلى الترتيب الأبجدي.

en: The name of the term.
ar: أسم المصطلح.

en: Translation needs update
ar: الترجمة تحتاج للتحديث

en: The weight of this term in relation to other terms.
ar: ترتيب هذا المصطلح بالنسبة للمصطلحات الأخرى

en: Help text to display for the vocabulary.
ar: نص المساعدة الذي سيتم عرضه لهذا المعجم

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات المشابهه مفعلة في قائمة الكلمات هذه: 0 تعني غير مفعل و 1 تعني مفعل

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ar: نوع التسلسل المسموح به في قائمة الكلمات هذه :0 تعني غير مفعل، و 1 تعني مفرد و 2 تعني متعدد

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات المتعددة مرتبطة بعقدة من قائمة الكلمات هذه: 0 تعني غير مفعل ، و1 تعني مفعل

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات مطلوبة في العقد باستخدام هذه الكلمات: 0 تعني غير مفعل و 1 تعني مفعل

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كان الوسم المجاني مفعل في هذه الكلمات: 0 تعني غير مفعل و1 تعني مفعل

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ar: وزن المعجم بالنسبة إلى المعاجم الأخرى. (الوزن هنا يُستخدم لتحديد الترتيب في إدارة التصنيفات بدروبال).

en: Published status
ar: حالة النشر

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ar: اسم المعجم الذي ينتمي إليه المصطلح

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ar: اختر المعاجم التي ترغب في ربطها. تذكر أن كل مصطلح يتم العثور عليه سيؤدي إلى إنشاء سجل جديد، لذا يفضل استخدام هذه العلاقة مع معجم واحد فقط يحتوي على مصطلح واحد لكل عقدة (Node).

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ar: يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصتين بها، وتجميع المصطلحات تحت مصطلح رئيسي بإزلاقها تحت وعلى يسار الأب.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات مجمعة تحت مصطلحات أب. يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصة بها.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات متعددة الأب. سحب وإفلات المصطلحات المتعددة الأب غير مدعوم، لكن يمكنك إعادة تفعيل دعم السحب والإفلات بتحرير كل مصطلح بحيث يتضمن مصطلح أب واحد فقط.

en: Administer vocabularies and terms
ar: إدارة المعاجم والمصطلحات

en: Vocabulary machine name
ar: الاسم البرمجي للمعجم

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: Asc
ar: تصاعدي

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ar: الاسم البرمجي (Machine name) للمعجم الذي ينتمي إليه المصطلح.

en: Display error message
ar: إظهار رسالة الخطأ

en: Sticky status
ar: التثبيت أعلى القائمة

en: RSS category
ar: فئة RSS

en: Master
ar: الرئيسي

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، يمكن للمستخدمين إدخال قيم متعددة بصيغة 1+2+3. ونظراً لعدد عمليات الربط (JOINs) التي قد يتطلبها ذلك، سيتم التعامل مع خيار 'AND' (و) كأنه 'OR' (أو) مع هذا الفلتر.

en: Load default filter from term page
ar: تحميل الفلتر الافتراضي من صفحة المصطلح

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ar: تحويل الشرطات في رابط URL إلى مسافات في قيم فلتر المصطلحات (Term name).

en: The term UUID.
ar: معرف UUID للمصطلح

en: Representative node
ar: عقدة تمثيلية

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ar: الحصول على عقدة تمثيلية لكل مصطلح، وفقًا لمعيار فرز مختار.

en: Content with term
ar: محتوى مع مصطلح

en: Relate all content tagged with a term.
ar: ربط كافة المحتويات الموسومة بمصطلح

en: Multiple-value handling
ar: معالجة القيم المتعددة

en: Filter to items that share all terms
ar: التصفية حسب العناصر التي تشترك في جميع المصطلحات

en: Filter to items that share any term
ar: التصفية حسب العناصر التي تشترك في جميع المصطلحات

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ar: التاريخ بتنسيق CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ar: التاريخ بتنسيق YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
ar: التاريخ بتنسيق YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ar: التاريخ بتنسيق MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ar: التاريخ بتنسيق DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ar: التاريخ بتنسيق  WW (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
ar: تحويل المسافات في أسماء المصطلحات إلى شرطات

en: Limit to vocabulary
ar: التقييد بمصطلحات المعجم

en: Vocabulary language
ar: لغة المعجم

en: The source language from which this translation was created.
ar: اللغة المصدر التي نُقِلت منها هذه الترجمة.

en: The author of this translation.
ar: المترجم الذي ترجم هذا.

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ar: وقت نشر الترجمة بصيغة يونكس.

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ar: وقت حفظ الترجمة الأخير بصيغة يونكس.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ar: لا يوجد أي مصطلحات. <a href=":link">إضافة مصطلح</a>.

en: Language for this field.
ar: لغة الحقل.

en: Translation of either the title or explanation.
ar: ترجمة إما العنوان أو الشرح.

en: The target language for this translation.
ar: اللغة الهدف لهذه الترجمة.

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
ar: تشير العلامة المنطقية إلى أن هذه الترجمة نُشِرت (تظهر لغير المشرفين).

en: Integer value of Object ID
ar: قيمة العدد صحيح لمعرف الكائن

en: Parent lid
ar: المعرّف الأعلى (lid)

en: Language string ID
ar: معرف سلسلة اللغة

en: A module defined group of translations
ar: مجموعة محددة من الترجمات

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
ar: معرف السلسلة الكامل للبحث السريع: النوع: :objectid:property.

en: The {filter_format}.format of the string
ar: {filter_format}. تنسيق السلسلة

en: Plural index number
ar: رقم الجمع للمحدد
