Commerce Core (3.3.7) - en to tr translation catalogue (348 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Forgot password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Currency
tr: Para birimi

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Quantity
tr: Miktar

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Time
tr: Zaman

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: hidden
tr: gizli

en: Refresh
tr: Yenile

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Add another
tr: Başka ekle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Never
tr: Asla

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Mode
tr: Kip

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Scale
tr: Ölçek

en: Month
tr: Ay

en: Price
tr: Fiyat

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Customer
tr: Müşteri

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Owner
tr: Sahibi

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Store
tr: Mağaza

en: Company
tr: Şirket

en: Example
tr: Örnek

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Day
tr: Gün

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Online
tr: Çevrim içi / Yayında

en: Checkout
tr: Kasa

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Equals
tr: Eşittir

en: Plain
tr: Sade

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Send to
tr: Alıcı

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Visibility settings
tr: Görünürlük ayarları

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Germany
tr: Almanya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Condition
tr: Koşul

en: Austria
tr: Avusturya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Estonia
tr: Estonya

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Norway
tr: Norveç

en: Romania
tr: Romanya

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Spain
tr: İspanya

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: seconds
tr: saniye

en: List price
tr: Liste fiyatı

en: message
tr: mesaj

en: Commerce
tr: Ticaret

en: Countries
tr: Ülkeler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Today
tr: Bugün

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Are you sure you want to delete %label?
tr: %label etiketini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Unit
tr: Birim

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Included
tr: Dahil

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Shopping cart
tr: Alışveriş sepeti

en: Cart
tr: Sepet

en: Discount
tr: İndirim

en: Display label
tr: Görünen etiket

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Shipping address
tr: Gönderi adresi:

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Balance
tr: Bakiye

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Payment details
tr: Ödeme ayrıntıları

en: American Express
tr: Amerikan Express

en: Products
tr: Ürünler

en: Standard
tr: Standart

en: Interval
tr: Aralık

en: Orders
tr: Siparişler

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Percentage
tr: Yüzde

en: The username %name has not been activated or is blocked.
tr: %name kullanıcı adı etkinleştirilmedi veya engellendi.

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Complete
tr: Tamam

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Apply
tr: Uygula

en: log
tr: günlük

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Order ID
tr: Sipariş Numarası

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Usage
tr: Kullanım

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Locked
tr: Kilitli

en: Account information
tr: Hesap bilgisi

en: Data
tr: Veri

en: Emails
tr: E-postalar

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: Transaction mode
tr: İşlem modu

en: Transaction type
tr: İşlem tipi

en: Go back
tr: Geri dön

en: Zone
tr: Bölge

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Translate
tr: Çevir

en: Average order
tr: Ortalama sipariş

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Payment methods
tr: Ödeme yöntemleri

en: This week
tr: Bu hafta

en: This month
tr: Bu ay

en: Credit card
tr: Kredi Kartı

en: Dates
tr: Tarihler

en: Address book
tr: Adres defteri

en: Generate
tr: Oluştur

en: Attribute name
tr: Nitelik ismi

en: Tax
tr: Vergi

en: You have entered an invalid credit card number.
tr: Yanlış bir Kredi Kartı numarası girdiniz.

en: Card type
tr: Kart türü

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Payment gateways
tr: Ödeme geçitleri

en: Password field is required.
tr: Parola alanı zorunludur.

en: Cart block
tr: Sepet Bloğu

en: Checkout settings
tr: Kasa ayarları

en: Customer information
tr: Müşteri Bilgileri

en: Update cart
tr: Sepeti güncelle

en: No category
tr: Kategori yok

en: Add product
tr: Ürün ekle

en: Order settings
tr: Sipariş seçenekleri

en: Select an address
tr: Bir adres seçiniz

en: Order number:
tr: Sipariş numarası:

en: Admin
tr: Yönetim

en: IP address
tr: IP adresi

en: Billing Information
tr: Fatura Bilgisi

en: Bundles
tr: Paketler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Notify user of new account
tr: Yeni hesabın kullanıcısına haber ver

en: Form mode
tr: Form Kipi

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Order total
tr: Sipariş toplamı

en: Registration successful. You are now logged in.
tr: Kayıt başarıyla tamamlandı. Şu an giriş yapmış durumdasınız.

en: The product title.
tr: Ürün başlığı

en: Total price
tr: Toplam fiyat

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: No orders available.
tr: Sipariş yok.

en: Allowed roles
tr: İzin verilen roller

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: @count item | @count items
tr[0]: @count öge
tr[1]: @count öge

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Order type
tr: Sipariş türü

en: visible
tr: görünür

en: Reusable
tr: Yeniden kullanılabilir

en: Your shopping cart is empty.
tr: Alışveriş sepetiniz boş.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
tr: Sepetinize ürün ekledikten sonra kasaya gitmeyi deneyin.

en: Complete a purchase through the checkout form.
tr: Ödeme formu ile alışverişi tamamlayın.

en: Completion message
tr: Tamamlanma iletisi

en: Customer profile
tr: Müşteri profili

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: Display prefix and suffix.
tr: Öneki ve soneki göster

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: You have not placed any orders with us yet.
tr: Şimdiye kadar bir sipariş vermediniz.

en: Master
tr: Ana (master)

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: Invalid type specified.
tr: Geçersiz tür belirtildi.

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Product attribute
tr: Ürün özellikleri

en: Empty cart
tr: Sepeti Boşalt

en: The URL for administrators to view the order.
tr: Siparişi görmek isteyen yöneticiler için URL.

en: Reduce
tr: Azalt

en: @entity types
tr: @entity tipleri

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: Overridden title
tr: Geçersiz kılınan başlık

en: Administer currencies
tr: Para birimlerini yönet

en: Edit %label
tr: %label etiketini düzenle

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
tr: Tarihi görüntüleme biçimini seçin. Alan için uygun bir biçim ayarladığınızdan emin olun; örneğin, yalnızca tarih içeren bir alan için saati atarak.

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Add @language translation for %label
tr: %label için @language çevirisi ekle

en: Edit @language translation for %label
tr: %label için @language çevirisini düzenle

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: (this translation)
tr: (bu çeviri)

en: Entity reference label display format settings
tr: Varlık başvurusu etiket görünüm biçim ayarları

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Link to @entity_type_label
tr: @entity_type_label bağlantısı

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için görüntüleme bağlantısı sağlar.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
tr: Boşluk, nokta (.), kısa çizgi (-), kesme işareti ('), alt çizgi (_) ve @ işareti de dahil olmak üzere birçok özel karaktere izin verilir.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
tr: IP adresinizden çok sayıda başarısız giriş girişiminde bulunuldu. Bu IP adresi geçici olarak engellendi. Daha sonra tekrar deneyin ya da <a href=":url">yeni bir parola isteyin</a>.

en: Delete %label
tr: %label etiketini sil

en: The order state.
tr: Sipariş durumu

en: The remote payment state.
tr: Uzak ödeme durumu.

en: The payment state.
tr: Ödeme durumu.

en: The @workflow workflow does not have a "Draft" state.
tr: @workflow iş akışının "Taslak" adında bir durumu yok.

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: Czechia
tr: Çekya

en: Verification state: @state
tr: Doğrulama durumu: @state

en: Verification state
tr: Doğrulama durumu
