Brainstorm profile (8.x-1.0-beta4) - en to fi translation catalogue (540 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Development
fi: Kehitys

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: optional
fi: valinnainen

en: Article
fi: Artikkeli

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Version
fi: Versio

en: all
fi: kaikki

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Parent
fi: Isäntä

en: Parents
fi: Ylätermit

en: none
fi: ei yhtään

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Core
fi: Ydin

en: Archive
fi: Arkisto

en: Views
fi: Näkymät

en: Main
fi: Pää

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Region
fi: Alue

en: Menu
fi: Valikko

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Components
fi: Komponentit

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Attachment
fi: Liite

en: Picture
fi: Kuva

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Configure
fi: Määrittele

en: Files
fi: Tiedostot

en: Options
fi: Valinnat

en: Data type
fi: Tietotyyppi

en: Separator
fi: Erotin

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: The name of the menu.
fi: Valikon nimi.

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Node types
fi: Sisältötyypit

en: Added
fi: Lisätty

en: Site
fi: Sivusto

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Term ID
fi: Termin ID

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Fields
fi: Kentät

en: Count
fi: Laskuri

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Normal
fi: Normaali

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Node Types
fi: Sisältötyypit

en: Width
fi: Leveys

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: State
fi: Tila

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fi: Näytä aliaksien muutokset (paitsi massapäivitykset).

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: Maximum alias length
fi: Aliaksen enimmäispituus

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fi: Tarjoaa moduuleille mekanismin automaattisten aliaksien luomiseksi niiden hallinnoimalle sisällölle.

en: Forum
fi: Foorumi

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Other
fi: Muu

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Deselect all
fi: Poista kaikki valinnat

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Blog
fi: Blogi

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Button
fi: Nappi

en: Last
fi: Viimeinen

en: Rows
fi: Rivejä

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Provider
fi: Sisältölähde

en: Tools
fi: Työkalut

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Order
fi: Järjestys

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Random
fi: Satunnainen

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Profile
fi: Profiili

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Root
fi: Päätaso

en: in
fi: sisällä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: Languages
fi: Kielet

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Available tokens
fi: Käytössä olevat merkinnät

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Lists
fi: Listat

en: Period
fi: Ajanjakso

en: Map
fi: Kartta

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: profile
fi: profiili

en: Fade
fi: Himmennä

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Team
fi: Tiimi

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Installed
fi: Asennettu

en: Duplicate
fi: Monista

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Relationship
fi: Suhde

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Photo
fi: Valokuva

en: Client
fi: Asiakas

en: Apply
fi: Käytä

en: Information
fi: Tietoa

en: Authors
fi: Alkuperäinen tekijä

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Menus
fi: Valikot

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Used in
fi: Käytetään

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Hide
fi: Piilossa

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Keys
fi: Avaimet

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fi: Älä tee mitään. Jätä vanha alias koskemattomaksi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fi: Luo uusi alias. Jätä vanha alias järjestelmään.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fi: Luo uusi alias. Poista vanha alias.

en: Transliterate prior to creating alias
fi: Transliteroi ennen aliaksen luontia

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fi: Suodattaa aliakset niin että ne sisältävät vain ASCII-96 merkistöstä löytyviä numeroita ja kirjaimia.

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista kaikki aliakset. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista aliakset kaikille @label. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases now!
fi: Poista aliakset!

en: All of your path aliases have been deleted.
fi: Kaikki polkualiaksesi on poistettu.

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Provided by
fi: Tarjoaa

en: Sizes
fi: Koot

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Overlay
fi: Päällys

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: Packages
fi: Pakkaukset

en: Package
fi: Pakkaus

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Context
fi: Konteksti

en: Pager
fi: Sivutus

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Pause on hover
fi: Pysäytä hiiren ollessa päällä

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Finish
fi: Valmis

en: Company name
fi: Yrityksen nimi

en: About
fi: Tietoja

en: Fid
fi: FId

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Speed
fi: Nopeus

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: Do you really want to continue?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: pixels
fi: pikseliä

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Infinite
fi: Rajoittamaton

en: IP address
fi: IP osoite

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Bundle
fi: Paketti

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Hide submit button
fi: Piilota lähetysnappi

en: Root term
fi: Juuritermi

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Uses
fi: Käyttää

en: Clients
fi: Asiakkaat

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: exclude
fi: poissulje

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Menu links
fi: Valikkolinkit

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: Slash
fi: Kauttaviiva

en: Legend
fi: Selite

en: Not installed.
fi: Ei ole asennettu.

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Dependency
fi: Riippuvuus

en: Array
fi: Jono

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Link ID
fi: Linkin ID

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Base name
fi: Perusnimi

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: Your virtual face or picture.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi.

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Show more
fi: Näytä enemmän

en: Field formatter
fi: Kentän muokkaaja

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Example: Image gallery
fi: Esimerkki: Kuvagalleria

en: Example: image_gallery
fi: Esimerkki: image_gallery

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Pager type
fi: Sivutuksen tyyppi

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: No front page content has been created yet.
fi: Etusivun sisältöä ei ole vielä luotu.

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fi: Mitä pathauton tulisi tehdä päivittäessään aliasta sisällölle jolle on alias jo olemassa?

en: Reduce strings to letters and numbers
fi: Poista merkkijonoista muut merkit paitsi kirjaimet ja numerot

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fi: Verkko-osoitteen aliaksesta poistettavat sanat pilkuin eroteltuna listana. Älä käytä tätä poistamaan välimerkkejä.

en: Choose aliases to delete
fi: Valitse poistettava alias

en: All aliases
fi: Kaikki aliakset

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fi: <strong>Huomio:</strong> varmennusta ei ole. Varmista toimenpiteesi ennenkuin klikkaat "Poista aliakset!" nappia.<br />On suositeltavaa ottaa tietokannastasi  varmuuskopio ennen ominaisuuden käyttöä.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: Maximum alias and component length
fi: Aliaksen ja komponentin enimmäispituus

en: Administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fi: Salli käyttäjien määritellä automatisoitujen aliaksien kuviot ja mahdollista osoitealiaksien massapoisto.

en: Notify of Path Changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Determines whether or not users are notified.
fi: Määrittää tiedotetaanko käyttäjille muutoksista vaiko ei.

en: Classic
fi: Klassinen

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän Merkit APIin sekä joitakin puuttuvia ytimen merkkejä.

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fi: Käytä <em>artikkeleita</em> aikasensitiiviselle sisällölle kuten uutiset, lehdistötiedotteet tai blogipostit.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fi: Tämänhetkisen solmun käännössarjan lähdesolmu.

en: Account cancellation URL
fi: Käyttäjätilin peruutusosoite

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fi: Käyttäjätilin peruutuksen vahvistussivun osoite.

en: One-time login URL
fi: Kertakäyttöinen kirjautuminen

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fi: Käyttäjän sisäänkirjautumisen kertakäyttöisen kirjautumissivun osoite.

en: Tokens related to menu links.
fi: Valikkolinkkeihin liittyvät merkit.

en: The unique ID of the menu link.
fi: Valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The title of the menu link.
fi: Valikkolinkin otsikko.

en: The URL of the menu link.
fi: Valikkolinkin osoite.

en: The menu link's parent.
fi: Valikkolinkin isäntä.

en: Tokens related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvät merkit.

en: Page number
fi: Sivun numero

en: The book page associated with the node.
fi: Solmuun liittyvä kirjasivu.

en: The menu link for this node.
fi: Solmun valikkolinkki.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fi: Valitse minkätyyppisille aliasoimattomille poluille osoitealiakset luodaan

en: Bulk updating URL aliases
fi: Automaattipäivitetään osoitealiaksia

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fi[0]: Luotiin 1 osoitealias
fi[1]: Luotiin @count osoitealiasta

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Branding
fi: Brändäys

en: General Information
fi: Yleistietoa

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: The menu link's root.
fi: Valikkolinkin juuri.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Footer menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: Tokens related to the current date and time.
fi: Tämänhetkiseen päivämäärään ja kellonaikaan liittyvät korvauskuviot.

en: The URL of the @entity.
fi: Verkko-osoite entiteetille @entity.

en: The content type of the node.
fi: Solmun sisältötyyppi.

en: Tokens related to content types.
fi: Solmuihin liittyvät korvauskuviot.

en: The name of the content type.
fi: Sisältötyypin nimi.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fi: Sisältötyypin yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the content type.
fi: Sisältötyypin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fi: Sisältötyyppiin kuuluvien solmujen määrä.

en: The URL of the content type's edit page.
fi: Sisältötyypin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fi: Luokittelutermin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fi: Sanaston muokkaussivun verkko-osoite.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fi: Tämänhetkisen sivun argumentti (esim. 'arg:1' sivulla 'node/1' palauttaa '1').

en: Tokens related to URLs.
fi: Verkko-osoitteisiin liittyvät korvauskuviot.

en: Relative URL
fi: Suhteellinen verkko-osoite

en: The relative URL.
fi: Suhteellinen verkko-osoite.

en: Absolute URL
fi: Absoluuttinen verkko-osoite

en: The absolute URL.
fi: Absoluuttinen verkko-osoite.

en: Tokens related to menus.
fi: Valikoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fi: Valikon yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the menu.
fi: Valikon valinnainen kuvaus.

en: Menu link count
fi: Valikkolinkkien määrä

en: The number of menu links belonging to the menu.
fi: Valikossa olevien valikkolinkkien määrä.

en: The URL of the menu's edit page.
fi: Valikon muokkaussivun verkko-osoite.

en: The menu of the menu link.
fi: Valikkolinkin valikko.

en: The URL of the menu link's edit page.
fi: Valikkolinkin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fi[0]: %element otsikko voi sisältää enintään yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikko voi sisältää enintään @count korvauskuviota.

en: Underscore
fi: Alaviiva

en: Master
fi: Isäntä

en: The user roles associated with the user account.
fi: Käyttäjätiliin liitetyt käyttäjäroolit.

en: Brief URL
fi: Tiivistetty verkko-osoite

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fi: Verkko-osoite ilman protokollaa ja päättävää kautta-merkkiä.

en: Tokens related to arrays of strings.
fi: Merkkijonoja sisältäviin arrayhin liittyvät korvauskuviot.

en: The first element of the array.
fi: Arrayn ensimmäinen elementti.

en: The last element of the array.
fi: Arrayn viimeinen elementti.

en: The number of elements in the array.
fi: Elementtien lukumäärä arrayssä.

en: The array reversed.
fi: Array käänteisessä järjestyksessä.

en: The array of keys of the array.
fi: Arrayn avaimet arrayna.

en: Imploded
fi: Tiivistetty

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fi: Arrayn arvot yhdistettynä kustomoidulla merkillä kunkin arvon välillä.

en: Responsive settings
fi: Reagointiasetukset

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fi: <strong>Aliaksen enimmäispituuden</strong> ja <strong>komponentin enimmäispituuden</strong> arvo on oltuksena 100 merkkiä ja niiden enimmäispituus on Pathautossa @max. Tätä pituutta rajoittaa "alias" sarakkeen pituus tietokantataulussa. Oletustietokantaskeema sarakkeelle on @max. Jos asetat pituuden joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus, siitä voi seurata ongelmia tilanteissa joissa järjestelmän on lisättävä ylimääräisiä sanoja aliasoituun verkko-osoitteeseen. On järkevintä syöttää pituudeksi arvo joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus - verkko-osoitteisiin mahdollisesti lisättävien merkkijonojen pituus. Mahdollisesti aliasoituihin verkko-osoitteisiin lisättävien merkkijonojen pituus on riippuvainen siitä käytössäsi olevista moduuleista sekä Pathauton asetuksista. Suositeltava arvo ja oletusarvo on 100.

en: Double quotation marks
fi: Lainausmerkit

en: Single quotation marks (apostrophe)
fi: Heittomerkki

en: Back tick
fi: Gravis

en: Hyphen
fi: Tavuviiva

en: Vertical bar (pipe)
fi: Pystyviiva (putki)

en: Left curly bracket
fi: Vasen aaltosulku

en: Left square bracket
fi: Vasen hakasulku

en: Right curly bracket
fi: Oikea aaltosulku

en: Right square bracket
fi: Oikea hakasulku

en: Plus sign
fi: Plus-merkki

en: Equal sign
fi: Yhtäkuin-merkki

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Sirkumfleksi

en: Dollar sign
fi: Dollarimerkki

en: Number sign (pound sign, hash)
fi: Numeromerkki (punnan merkki, risuaita)

en: At sign
fi: Ät-merkki

en: Exclamation mark
fi: Huutomerkki

en: Tilde
fi: Aaltoviiva

en: Left parenthesis
fi: Vasen sulku

en: Right parenthesis
fi: Oikea sulku

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Less-than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Greater-than sign
fi: Suurempi kuin -merkki

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Autosubmit
fi: Lähetä automaattisesti

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fi: Piilota lähetysnappi mikäli javascript on käytössä.

en: Responsive image
fi: Responsiivinen kuva

en: A date in '@type' format. (%date)
fi: Päivämäärä '@type' muodossa. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin juuritermi.

en: File byte size
fi: Tiedostokoko tavuina

en: The size of the file, in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Query string value
fi: Kyselymerkkijonon arvo

en: The value of a specific query string field of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun tietyn kyselymerkkijonokentän arvo.

en: A random number from 0 to @max.
fi: Satunnaisluku välillä 0 ja @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fi: Satunnainen tiivistemerkkijono. Mahdolliset tiivistysalgoritmit: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fi: Yritettiin suorittaa korvauskuviokorvaus korvauskuviotyypille %type ilman tarpeellista tietoa.

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: @type field.
fi: @type kenttä.

en: No tokens available
fi: Korvauskuvioita ei ole saatavilla

en: Token registry caches cleared.
fi: Korvauskuviorekisterin välimuistit tyhjennetty.

en: The path component of the URL.
fi: Verkko-osoitteen polkukomponentti.

en: Unaliased URL
fi: Aliasoimaton verkko-osoite

en: The unaliased URL.
fi: Aliasoimaton verkko-osoite.

en: The specific value of the array.
fi: Arrayn tietty arvo.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fi: Sähköposteissa käytettävät korvauskuviot on listattu alla olevassa listassa.

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fi: Kirjastoa %dependency, jonka kirjasto %library vaatii, ei ole asennettu.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fi: Kirjaston %dependency versio %dependency_version ei ole yhteensopiva kirjaston %library kanssa.

en: The %library library could not be found.
fi: %library-kirjastoa ei löytynyt.

en: The version of the %library library could not be detected.
fi: %library-kirjaston versiota ei voitu tunnistaa.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fi: %library-kirjaston asennettu versio %version ei ole tuettu.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fi: %library-kirjaston %variant-muunnosta ei löytynyt.

en: Generate automatic URL alias
fi: Luo automaattinen osoitealias

en: Responsive
fi: Responsiivinen

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fi: Luokittelutermin isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fi: Valikkolinkkien isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: Third party settings
fi: Kolmannen osapuolen asetukset

en: Do not begin name with numbers.
fi: Älä aloita nimeä numeroilla.

en: Original @entity
fi: Alkuperäinen @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fi: Alkuperäinen @entity tieto jos @entity tallennetaan tai päivitetään.

en: The base name of the file.
fi: Tiedoston perusnimi.

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: Joined path
fi: Yhdistetty polku

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
fi: Arrayn arvot jotka Pathauto siivoaa ja yhdistää kautta-merkillä verkko-osoitetta kuvaavaksi merkkijonoksi.

en: About us
fi: Tietoa meistä

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohta

en: Browse available tokens.
fi: Selaa käytettävissä olevia korvauskuvioita.

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
fi: Sallii versioriippumattomien ja jaettujen ulkoisten kirjastojen käytön.

en: Installation profile
fi: Asennusprofiili

en: Expand each component section and select which items should be included in this feature export.
fi: Laajenna jokaisen komponentin valinta ja valitse, mitkä kohteet sisällytetään tämän ominaisuuden vientiin.

en: Thumbnail style
fi: Pikakuvakkeen tyyli

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
fi: Esimerkiksi jos asetat arvoksi 3, ensimmäistä kolmea tulosta ei näytetä.

en: Conflicts
fi: Ristiriidat

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: Write
fi: Kirjoita

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: Simple configuration
fi: Yksinkertaiset asetukset

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: Context assignments
fi: Kontekstien käyttö

en: Site header
fi: Sivuston ylätunniste

en: Format type machine name
fi: Muotoile koneluettava nimi

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Page 2
fi: Sivu 2

en: Allow conflicts
fi: Salli ristiriidat

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fi: Syötä pilkulla erotettu lista. Esimerkiksi: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.
