Argue (2.0.0-beta6) - en to ar translation catalogue (249 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: قائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: new
ar: جديد

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل متاحة.

en: Parent
ar: الأب

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: View
ar: عرض

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Total
ar: المجموع

en: Attachment
ar: المرفق

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: تصفية

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Term ID
ar: معرّف المصطلح

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Details
ar: التفاصيل

en: Introduction
ar: مقدمة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Role
ar: دور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site تحت الصيانة في الوقت الراهن. سيعود للعمل قريبًا. شكرًا على صبركم.

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: English
ar: إنجليزية

en: Messages
ar: الرسائل

en: Token
ar: رمز نصي (توكن)

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Result
ar: نتيجة

en: Member for
ar: عضو منذ

en: Languages
ar: اللغات

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Author Name
ar: اسم المؤلف

en: Glossary
ar: القاموس

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Changed
ar: تم التغير

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Translation
ar: الترجمة

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Translate
ar: ترجمة

en: Embed
ar: تضمين

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Rule
ar: قاعدة

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Latest version
ar: النسخة الأخيرة

en: Bulk update
ar: تحديث شامل

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Changed date
ar: تاريخ التغيير

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Language direction
ar: اتجاه اللغة

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: Text value
ar: قيمة نصية

en: User interface translation
ar: ترجمة واجهة المستخدم

en: Reset your password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Adding languages
ar: إضافة لغات

en: Revision translation affected
ar: ترجمة المراجعة المتأثرة

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة.

en: @date by @username
ar: @date بواسطة @username

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم إلغاؤه)

en: Links related to the active user account
ar: الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم النشط

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات

en: Welcome to [site:name]
ar: مرحباً بكم في [site:name]

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط

en: A boolean indicating the published state.
ar: معامل منطقي يوضح حالة النشر.

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ar: لم يتم إنشاء أي محتوى للصفحة الرئيسية بعد.<br/>اتّبع <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">دليل المستخدم</a> لبدء بناء موقعك.
