Smart Digital – Iris D8 DevPortal (8.x-1.7) - en to fi translation catalogue (306 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Subscribers
fi: Tilaajat

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Article
fi: Artikkeli

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: Resources
fi: Resurssit

en: File
fi: Tiedosto

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Weight
fi: Paino

en: Image
fi: Kuva

en: Container
fi: Säiliö

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to parent page
fi: Mene yläsivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Archive
fi: Arkisto

en: Icon
fi: Ikoni

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Region
fi: Alue

en: Menu
fi: Valikko

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Icons
fi: Ikonit

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Components
fi: Komponentit

en: Attachment
fi: Liite

en: Issue
fi: Numero

en: n/a
fi: ei mitään

en: Picture
fi: Kuva

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: Question
fi: Kysymys

en: Answer
fi: Vastaa

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Last post
fi: Uusin kirjoitus

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Fields
fi: Kentät

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Normal
fi: Normaali

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Up
fi: Ylös

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Forum
fi: Foorumi

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Role
fi: Rooli

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Blog
fi: Blogi

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Users
fi: Käyttäjät

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Tools
fi: Työkalut

en: Sort Criteria
fi: Järjestysehdot

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: Topics
fi: Aiheet

en: Posts
fi: Kirjoitukset

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Author Name
fi: Tekijän nimi

en: Blogs
fi: Blogit

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Link color
fi: Linkin väri

en: New
fi: Uusi

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: medium
fi: keskikokoinen

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: small
fi: pieni

en: large
fi: suuri

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Used in
fi: Käytetään

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Authenticated user
fi: Sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Newsletter
fi: Uutiskirje

en: Newsletters
fi: Uutiskirjeet

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: About
fi: Tietoja

en: Fid
fi: FId

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Fonts
fi: Fontit

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Light
fi: Vaalea

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Email: Plain
fi: Sähköposti: pelkkä teksti

en: Email: HTML
fi: Sähköposti: HTML

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Blue Lagoon (default)
fi: Blue Lagoon (oletus)

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Your virtual face or picture.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi.

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: All content
fi: Kaikki sisältö

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Operations links
fi: Toimenpidelinkit

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fi: Ylläpitäjä loi sinulle tilin sivustolla [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fi: Käytä <em>artikkeleita</em> aikasensitiiviselle sisällölle kuten uutiset, lehdistötiedotteet tai blogipostit.

en: Main background
fi: Pää-taustaväri/kuva

en: Sidebar background
fi: Sivupalkin tausta

en: Sidebar borders
fi: Sivupalkin reunat

en: Footer background
fi: Alatunnisteen tausta

en: Plum
fi: Luumu

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Title and slogan
fi: Otsikko ja iskulause

en: Firehouse
fi: Palolaitos

en: Ice
fi: Jää

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Text Formats
fi: Tekstimuodot

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Dark
fi: Tumma

en: Footer menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: Master
fi: Isäntä

en: Wide
fi: Leveä

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: About us
fi: Tietoa meistä

en: Header background top
fi: Ylätunnisteen taustan yläosa

en: Header background bottom
fi: Ylätunnisteen taustan alaosa

en: Node operations bulk form
fi: Solmujen bulkkitoimintojen lomake

en: With selection
fi: Valinnalla

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: Site header
fi: Sivuston ylätunniste

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Page @items.current
fi: Sivu @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
fi: Lähettänyt @author_name @date

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fi: D, d.m.Y - H:i

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fi: d.m.Y - H:i

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fi: Syötä pilkulla erotettu lista. Esimerkiksi: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: View edit page
fi: Näkymän muokkaussivu

en: Max 1300x1300
fi: Enintään 1300×1300

en: Max 2600x2600
fi: Enintään 2600×2600

en: Max 325x325
fi: Enintään 325×325

en: Max 650x650
fi: Enintään 600×600

en: Narrow
fi: Kapea

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.

en: Manage view settings
fi: Hallinnoi näkymän asetuksia

en: View or edit the configuration.
fi: Katso tai muokkaa konfiguraatiota.

en: Displays in this view
fi: Tässä näkymässä olevat näytöt

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fi: Näyttö on tapa tulosten näyttämiselle, esimerkiksi sivuna tai lohkona. Näkymä voi sisältää useita näyttöjä, jotka listataan tässä. Aktiivinen näyttö on korostettu.

en: View administration
fi: Näkymän ylläpito

en: Filter your view
fi: Suodata näkymääsi

en: Filter actions
fi: Suodatustoimenpiteet

en: Add, rearrange or remove filters.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista suodattimia.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fi: Hallinnoi järjestystä, jossa tulokset näytetään. Klikkaa aktiivista järjestelysääntöä määritelläksesi sen.

en: Sort actions
fi: Lajittelutoiminnot

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista järjestelysääntöjä.

en: A locally hosted audio file.
fi: Paikallisesti palveltava äänitiedosto.

en: A locally hosted video file.
fi: Paikallisesti palveltava videotiedosto.
