e-Commerce (7.x-4.7-alpha2) - en to nl translation catalogue (344 entries)

en: Title
nl: Titel

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: title
nl: titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Gross
nl: Bruto

en: Transactions
nl: Transacties

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Currency
nl: Valuta

en: Default currency
nl: Standaardvaluta

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: register
nl: inschrijven

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Number
nl: Getal

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Types
nl: Soorten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: settings
nl: instellingen

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Length
nl: Lengte

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Content Types
nl: Inhoudstypen

en: Total
nl: Totaal

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Area
nl: Gebied

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Roles
nl: Rollen

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Location
nl: Locatie

en: Fields
nl: Velden

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: 1 order | @count orders
nl[0]: 1 bestelling
nl[1]: @count bestellingen

en: Qty
nl: Aant

en: Price
nl: Prijs

en: Id
nl: ID

en: Customer
nl: Klant

en: Amount
nl: Bedrag

en: cart
nl: winkelwagen

en: Add to cart
nl: Aan winkelwagen toevoegen

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Payments
nl: Betalingen

en: Store
nl: Winkel

en: Egypt
nl: Egypte

en: Namibia
nl: Namibië

en: Israel
nl: Israël

en: South Australia
nl: Zuid-Australië

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Chile
nl: Chili

en: Libya
nl: Libië

en: Poland
nl: Polen

en: Turkey
nl: Turkije

en: here
nl: hier

en: Align
nl: Uitlijning

en: SKU
nl: Artikelnummer

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Class
nl: Klasse

en: Rows
nl: Rijen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: description
nl: beschrijving

en: Down
nl: Omlaag

en: Optional
nl: Optioneel

en: fields
nl: velden

en: Street
nl: Straat

en: City
nl: Plaats

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Full
nl: Volledig

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Comoros
nl: Comoren

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: France
nl: Frankrijk

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: Georgia
nl: Georgië

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heardeiland en McDonaldeilanden

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Malediven

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Papua New Guinea
nl: Papua Nieuw Guinea

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Pitcairn Islands
nl: Pitcairneilanden

en: Reunion
nl: Rëunion

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russia
nl: Rusland

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwich-eilanden

en: Sudan
nl: Soedan

en: Sweden
nl: Zweden

en: Syria
nl: Syrië

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Groot Brittannië

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine Pacifische eilanden van de Verenigde Staten

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Yemen
nl: Jemen

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Zip/Postal Code
nl: Postcode

en: Pending
nl: In afwachting

en: Change
nl: Wijzigen

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: Add workflow
nl: Workflow toevoegen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Shipping method:
nl: Wijze van verzenden:

en: Live settings
nl: Live-instellingen

en: Product type
nl: Producttype

en: Requirements
nl: Vereisten

en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: Update address
nl: Adres bijwerken

en: Shopping Cart
nl: Winkelwagen

en: Shopping cart
nl: Winkelwagen

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Credit card details
nl: Creditcardgegevens

en: Shipping
nl: Verzending

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Day(s)
nl: Dag(en)

en: Week(s)
nl: Week(en)

en: Month(s)
nl: Maand(en)

en: Year(s)
nl: Jaar

en: Flexible
nl: Flexibel

en: Anonymous only
nl: Alleen anoniem

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Order Summary
nl: Besteloverzicht

en: Billing address
nl: Factuuradres

en: Shipping address
nl: Verzendadres

en: Receipts
nl: Kwitanties

en: Balance
nl: Balans

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Received
nl: Ontvangen

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: Denied
nl: Afgewezen

en: Credit card number
nl: Credit card-nummer

en: Card expiry date
nl: Verloopdatum kaart

en: Recurring Payments
nl: Terugkerende bijdrages

en: Payment details
nl: Betalings details

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Refund
nl: Restitutie

en: API Username
nl: API Gebruikersnaam

en: Delete product type
nl: Producttype verwijderen

en: Products
nl: Producten

en: This action cannot be undone
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden

en: Shippable
nl: Verzendbaar

en: Product types
nl: Producttypes

en: Thousands separator
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: Total:
nl: Totaal:

en: Transaction ID:
nl: Transactiecode:

en: Ascension Island
nl: Ascension

en: Aland Islands
nl: Åland-eilanden

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Falkland Islands
nl: Falklandeilanden

en: Federated States of Micronesia
nl: Federale Staten van Micronesia

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: Myanmar (Burma)
nl: Myanmar (Birma)

en: Saint Helena
nl: Sint Helena

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Province
nl: Provincie

en: County
nl: Gebied

en: Pounds
nl: Ponden

en: Grams
nl: Grammen

en: Kilograms
nl: Kilo's

en: Inches
nl: Inch

en: Feet
nl: Voet

en: Are you sure you want to delete this transaction?
nl: Weet u zeker van dat u deze transactie wilt verwijderen?

en: Confirm delete
nl: Verwijderen bevestigen

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: disable
nl: uitschakelen

en: Complete
nl: Voltooid

en: Common
nl: Algemeen

en: Buy now
nl: Koop nu

en: Add address
nl: Voeg adres toe

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: British Columbia
nl: Brits-Columbia

en: Newfoundland and Labrador
nl: Newfoundland en Labrador

en: Prince Edward Island
nl: Prins Edwardeiland

en: Quebec
nl: Québec

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
nl: Validatiefout, doe nog een poging. Indien de fout blijft optreden, neem dan contact op met de websitebeheerder.

en: Receipt
nl: Ontvangstbewijs

en: Default order
nl: Standaardvolgorde

en: EMail
nl: E-mail

en: Transaction type
nl: Transactie type

en: Or
nl: Of

en: Column
nl: Kolom

en: Default sort
nl: Standaardsortering

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: field
nl: veld

en: Add !type
nl: !type toevoegen

en: Zipcode
nl: Postcode

en: Charge
nl: Reken aan

en: export
nl: exporteer

en: Select address
nl: Adres kiezen

en: Update order
nl: Bestelling bijwerken

en: Distrito Federal
nl: Federaal District (Brazilië)

en: Australian Capital Territory
nl: Australisch Hoofdstedelijk Territorium

en: New South Wales
nl: Nieuw-Zuid-Wales

en: Northern Territory
nl: Noordelijk Territorium

en: Tasmania
nl: Tasmanië

en: Western Australia
nl: West-Australië

en: Amazonas
nl: Amazonas (Brazilië)

en: Row
nl: Rij

en: In progress
nl: Bezig

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Checkout form
nl: Afrekenformulier

en: Bulk operations
nl: Bulkbewerkingen

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: Displays rows in a table.
nl: Toont de rijen in een tabel.

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Display only
nl: Alleen tonen

en: Price:
nl: Prijs:

en: External id
nl: Externe ID

en: Due Date
nl: Vervaldag

en: Billing
nl: Facturatie

en: Access settings
nl: Toegangsinstellingen

en: Delete component
nl: Component verwijderen

en: Administer products
nl: Producten beheren

en: Account Type
nl: Accounttype

en: Edit component
nl: Component bewerken

en: Add product type
nl: Producttype toevoegen

en: - Select type -
nl: - Type selecteren -

en: Hide empty column
nl: Lege kolom verbergen
